15. Többet enni ... zsírt veszíteni ... izomtömeget építeni
Hogyan érheted el táplálkozással, hogy zsírt égess, izomtömeget építs és egyúttal biztosíts egy optimális energia szintet az edzésekhez?
Ha csökkented a bevitt kalóriamennyiséget, naponta 5-6-szor étkezel szemben a rosszul berögzült szokásos 2-3 alkalommal, a szervezeted zsírt fog veszíteni, és meg tudod majd tartani vagy növeli tudod az izomtömegedet. Több magyarázata is van annak, hogy a "többször kevesebbet" módszer miért ilyen hatásos a zsírégetésben.
Először is, a "többször kevesebbet" stabilizálja a vércukor és az inzulin szintet a nap folyamán.
Ez azért lényeges, mert a vércukor és inzulin szintek hatással vannak a zsír-raktározásra, az anyagcserére és a teltségérzetre is. Ha a vércukor szint megugrik (ritka, nagy mennyiségű tápanyag-bevitel esetén), a zsírraktározás erőteljes lökést kap, mivel a glikogénraktárak megtelnek, és ha a vércukor szint még mindig magas, a szervezet zsír formájában kénytelen raktározni azt. A hirtelen vércukorszint emelkedés inzulin túltermelést is eredményez, amelynek eredményeként a vércukor szint az étkezést követő néhány óra múlva erőteljesen csökkenni kezd, éhségérzethez, édesség utáni vágyhoz, csökkent energiaszinthez és meglassult anyagcseréhez vezetve.
Tehát a vércukorszint optimális egyensúlyban tartása állandó energiát, inzulinszintet és jól működő anyagcserét biztosít és csökkenti az éhségérzetet.
Van a "többször kevesebbet" módszernek még egy előnye: ez az úgynevezett thermogenezis, azaz az emésztéssel összefüggő energia mobilizáció. Ahányszor étkezünk a szervezetünk mindig energiát használ fel a tápanyagok emésztésére, bontására, felszívására. Ez az energiaszükséglet az étkezést követő 3-4 órán át áll fenn, tehát ha 3 óránként vagy annál gyakrabban étkezel, az segít abban, hogy a szervezet folyamatosan mobilizáljon energiát magára az emésztésre.
A "többször kevesebbet" azért is hasznos, mert egy viszonylag állandó tápanyag-ellátottságot biztosít a szervezet számára. Ha megfelelő minőségű a tápanyag bevitel, a szervezet biztosítani képes az izomépüléshez (is) szükséges aminosavakat, fenntart egy úgynevezett anabolikus környezetet, amely segít az izomszövet mennyiségének megtartásában csökkent kalória-bevitel esetén is!
Ebben a sorban ezt az utolsó tanácsot ha megszívleled, akkor nagyot lendíthetsz az életmódod változásában, az edzések hatékonyabbá tételében, az általános, hosszan tartó, jó közérzet kialakításában.
A mantra tehát: Többször kevesebbet!